zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Zity Kabátové

13. komnata Zity Kabátové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tentokrát se podíváme do velice unikátní třinácté komnaty. Dá nám do ní nahlédnout nejstarší žijící česká herečka Zita Kabátová. Narodila se roku 1913 na Malé Straně, kde prožila válečné dětství a takřka idylické prvorepublikové mládí. Hrála ve více než 60 filmech, poprvé to bylo v roce 1936 ve filmu Václava Kubáska Světlo jeho očí, k nejznámějším patří Slavínského film Muži nestárnou nebo Svitákův Přednosta stanice, kde si zahrála po boku Vlasty Buriana. Své poslední role dostala ve filmech Želary Ondřeje Trojana a Babí léto Vladimíra Michálka.

Na jaře oslavila pětadevadesáté narozeniny, a jak sama říká, byla svědkem všech podstatných událostí moderních dějin. Prožila dvě světové války, zažila začátek filmu, rozhlasu i televize a všechny československé a české prezidenty?

I když ji komplikovaná zlomenina odvedla z domova do léčebny pro dlouhodobě nemocné, vůbec si nestěžuje. Přijímá návštěvy, čte bez brýlí, luští křížovky a pilně pracuje na svých knihách. Už vyšly tři, čtvrtá je v tisku a do své stovky, kterou slíbila svému jedinému synovi, jich má v plánu ještě několik.

Snažila se nikdy neztrácet optimismus, ale nepopírá, že někdy to pro ni bylo hodně těžké, protože osud ji často nešetřil a na jejím stromu života uzrálo několik hodně trpkých plodů.

Když jí bylo osmnáct, zemřela jí maminka. Kvůli rolím ve dvou filmech, které společnost Pragfilm natočila během okupace v němčině, nesměla čtvrt století před filmovou kameru. Svou životní lásku, olympionika Jiřího Zavřela, si mohla vzít až poté, co se vrátil po deseti letech z jáchymovského lágru. Byla jí znárodněna a odebrána vila, kterou pro rodinu postavil tatínek, a kde byli všichni velmi šťastní. Když bylo jejich synovi, který se jí narodil ve čtyřiačtyřiceti, dvanáct, emigroval Jiří Zavřel do Ameriky, kde velmi brzy zemřel. Její syn Jiří také odešel do Ameriky, když bylo jeho prvorozenému synovi dvanáct, jakoby zopakoval čin svého otce. I když jejími láskami byli muži zvučných jmen - Jára Pospíšil, Franta Juhan, Franta Paul, František Kožík -, přesto žila většinu života sama.

Ale ji nic z toho nesrazilo na kolena, vždycky se uměla nadechnout a jít dál. To ostatně dělá i dnes, i když místo nohou jí slouží kolečkové křeslo.

Průvodkyní její 13. komnatou je redaktorka Marie Formáčková, autorka knihy o jejím životním příběhu „Lásky a lidé z mého života“.

Vysílání: 23.01., 20.55 hod., ČT1

19.1.2009 00:01:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Dokumentární cyklus Semafor atd.

Jiří Suchý (Semafor atd.)

Semafor atd. (1/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla, které na podzim oslaví 65 let od svého z ...celý článek


Z první řady... Ivan Trojan

Ivan Trojan (Černá díra)

Černá díra
Co se odehrává v časové smyčce... Úspěšná crazy komedie Dejvického divadla (2011). Hrají: I. Tro ...celý článek


Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek


Divadelní tipy 27. týden

Helena Růžičková

Bohdalová a Dvořák
Luděk Sobota uvádí díl z cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních komediálních dvoj ...celý článek


Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek



Časopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 26. týden

Cesty víry

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí Jan Vávra. Jak pravděpodobně vypadali naši světci? Na celý článek

další články...