zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 41. týden

Období hudební historie: Romantismus

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Leonard Bernstein o hudbě (14/25) - Kvízový koncert
Jak jste muzikální? Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga. Otázka dnešního výkladového Bernsteinova koncertu zní: "Jak jste muzikální?". Kvíz je zaměřen trochu jinak, než je obvyklé. Půjde v něm minimálně o vědomosti. Bernstein se zde zaměřuje na posluchačskou muzikalitu, tedy na citlivost k hudbě. Samozřejmě se nevyhne ani otázkám vyžadujícím určité znalosti – bez nich se neobejde žádný kvíz. Hlavně však půjde o radost z hudby, a proto to může být docela příjemný, dokonce zábavný a zároveň trochu poučný kvíz. Ale pozor na chytáky! L. Bernstein tady osvědčí značný smysl pro humor. A přitom tu máme možnost vyslechnout závěr Brahmsovy První symfonie, předehru k opeře W. A. Mozarta Figarova svatba, úryvek z Klasické symfonie Sergeje Prokofjeva, Květinový valčík z Čajkovského baletu Louskáček, ale i závěrečnou část Španělského capriccia Rimského-Korsakova. Bude to první kvíz v historii Newyorské filharmonie a předem vám prozradíme, že vítěz může s přimhouřeným okem získat až čtyřicet bodů. Jiskřivá vědomostní hudební soutěž!
Vysílání: 08.10., 23.55 hod., ČT art

Na plovárně s Peterem Lipou
Rozhovor Marka Ebena se známým slovenským zpěvákem a skladatelem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Zpěvák, hudební skladatel a moderátor Peter Lipa se narodil 39. května 1943 ve slovenském Prešově. Je dlouholetým dramaturgem a promotérem předního evropského jazzového festivalu Bratislavské jazzové dni. Mezi lety 1981–1987 zpíval v Blues Bandu Luboše Andršta. Těsně před Sametovou revolucí byl Petru Lipovi udělen titul zasloužilý umělec.
Vysílání: 09.10., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 13.10., ČT2

I. MJF Praha 1964 – Závěrečný koncert
Uvádíme u příležitosti nedožitých 90. narozenin kontrabasisty, scatera a skladatele Luďka Hulana. Dále účinkují: A. Pegé trio, E. Olmerová, R. Reys, P. Jacobs trio, Acker Bilk s orchestrem, A. Mangelsdorf kvintet, K. Krautgartner a JOČR. Kamera J. Novotný. Režie M. Macků. Český jazzový kontrabasista a skladatel Luděk Hulan (1929–1979) se narodil 11. října v Praze. Svojí tvorbou ovlivnil řadu předních českých jazzových hráčů. Jde o jednu z muzikantských legend československého jazzu druhé poloviny 20. století. Zásadním zlomem v Hulanově hudebním vývoji bylo angažmá v combu Gustava Broma, ve kterém se jeho basa ozývala v letech 1953 až 1954. Zde také vytvořil společně s Ivanem Dominákem a Jaromírem Hniličkou jednu z prvních rozsáhlejších moderních jazzových kompozic – Egyptskou suitu. Po přechodném působení v jiných kapelách se v roce 1955 Hulan vrací ke Gustavu Bromovi, odkud odešel po roce do souboru Karla Krautgartnera, se kterým hrál v letech 1957 až 1958 v pražské kavárně Vltava. V roce 1958 začala pro Hulana dlouholetá spolupráce s vibrafonistou Karlem Velebným. Osobnost a hudební kvality Luďka Hulana se především ukazují na jeho perfektním rytmickém cítění, radosti z možnosti nořit se do bezbřehého jazzového oceánu, muzikantská upřímost, silný a spolehlivý charakter. Hudebník tělem i duší Luděk Hulan zemřel v Praze 22. února roku 1979, ve věku nedožitých 50 let následkem úrazu. Mezinárodní jazzový festival Praha patří mezi nejstarší v Evropě. První ročník se uskutečnil na podzim 1964 a o deset let později převzala jeho pořádání umělecká agentura Pragokoncert. V průběhu uplynulých ročníků se pořadatelé soustředili především na prezentaci tradičního pojetí jazzu, v poslední době je však naopak snaha ukázat, jaké možnosti nabízí současnost. V rámci historie jazzového svátku hudby se představily světové hvězdy jako například Mr. Acker Bilk a His Paramount jazz band (právě ten uvidíte na historickém záznamu přes půl století starém), dále Duke Ellington Orchestra (1968), Count Bassie Orchestra (1974), Benny Goodman (1976), Didier Lockwood (1984) a Stéphanne Grappelli Quartet (1988).
Vysílání: 09.10., 23.35 hod., ČT art

Období hudební historie: Romantismus (1/2)
Styl, který se stal obrazem vyhraněného individualismu a oslnivé virtuozity. Hovoří T. Hampson, T. Quasthoff, Ch. Gonzales, M. A. Hamelin, K. Wecker, B. Schrammek a další. Režie Dag Freyer. Slavná období klasické hudby – 400 let evropské historie: baroko, klasicismus, romantismus, moderní hudba – každou epochu charakterizuje svébytný zvuk. Vydáme se s diváky na toulky hudební historií a společně s hvězdami klasické hudby budeme objevovat, jak geniální skladatelé a velké myšlenky, války a revoluce, vášeň a národní hrdost proměňovali hudební jazyk. Romantismus, dlouho považovaný za výlučně uměleckou epochu, dodnes zrcadlí naši touhu po romantickém rozpoložení duše. Vykvetl na konci 18. století z něžného literárního poupátka. Modrý květ je od časů básníka Novalise nejznámějším romantickým symbolem touhy – po přírodě, svobodě, vědění, zkušenosti a poezii. Je sice uměleckým směrem 19. století, ale typ romantického hrdiny je věčný. Je rozpolcen mezi emocí a střízlivým úsudkem, nostalgií a neustále se zrychlujícím životním tempem, mezi nacionalismem a kosmopolitismem. V čem tkví podstata romantismu? Když čtete teoretiky tehdejší doby – Wackenrodera, Tiecka, E. T. A. Hoffmanna, neustále se v jejich spisech opakuje jedna zásadní myšlenka, a sice že hudba je největší ze všech umění. Kvintesence romantického myšlení je nejlépe vyjádřeno v Schubertově písni An die Musik (Na hudbu), ve které se jednoznačně říká: "Výsostné umění, podařilo se ti přenést mě do jiného světa, přestože jsem stále zakotven v tomto životě."
Vysílání: 10.10., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 12.10., ČT art

30.9.2019 09:09:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek


Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou ...celý článek


Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové (1/5) - Giselle
Významná česká primabalerína a taneční pedagožka Daria Kli ...celý článek



Časopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male celý článek

další články...