zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Skladby barokního autora Antonia Rigattiho

Komorní smíšený pěvecký sbor Canticum Camerale

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zlínský komorní smíšený pěvecký sbor Canticum Camerale uvede v rámci Velikonočních koncertů skladby ranně barokního autora Antonia Rigattiho, které se uskuteční 16. dubna 2010 v 19.00 - Valašské klobouky (kostel Povýšení sv. kříže); 17. dubna 2010 v 16.00 - Fryšták (kostel sv. Mikuláše) a 18. dubna 2010 v 17.00 - Zlín (kostel sv. Filipa a Jakuba).

Soubor založil v roce 1982 dirigent Roman Válek. Od počátku zaměřil repertoár na hudbu období Ars novarenesance a baroka. Za období 27 let své existence provedl sbor mnohá díla známá i méně známá pod vedením svého zakladatele i dalších dirigentů a ve spolupráci s mnoha hudebními tělesy. V roce 1990 se uměleckým vedoucím a dirigentem sboru stal Jaroslav Kyzlink. V letech 1997-2002 pracoval jako hlavní sbormistr Tomáš Ibrmajer dále pak na přechodnou dobu Dan Kalousek a Petr Švehlík.

V letech 2003 – 2005 se sborem spolupracoval opět Válek, pod jehož vedením vznikly úspěšné projekty (Vánoční koncerty 2003 a 2004 - Händelovo oratorium Mesiáš ve spolupráci s bratislavským barokním orchestrem Solamente Naturali a provedení Schützovy Historie o narození Ježíše Krista). Od roku 2006 vede Canticum Camerale sbormistr a dirigent Eduard Tomaštík, uznávaný odborník na tzv. poučenou interpretaci barokní hudby. Prvním společným projektem byla vánoční mše Již slunce z hvězdy vyšlo od A. V. Michny z Otradovic. Pod vedením nového dirigenta se sbor zaměřuje na interpretaci děl, která u nás ještě nezazněla. Jsou to převážně skladby z období baroka jako například novodobá premiéra Nešpor ke vzkříšení Páně římského rodáka G. F. Sancese, mše francouzského skladatele Sébastiena de Brossarda Missa Quinti Toni či Mariánské nešpory italského skladatele Pirra Albergatiho. Canticum Camerale spolupracuje také s Městským divadlem Zlín a Filharmonií B. Martinů.

Kostel sv. Filipa a Jakuba ve zlíně
Původní kostel pochází pravděpodobně z doby kolem roku 1390. Byl několikrát přestavován. V letech 1819 a 1849 byl zasažen ničivým požárem. Dnešní podoba pochází z 2. pol. 19. století. V roce 1876 byl pro interiér kostela pořízen obraz jeho patronů Filipa a Jakuba od malíře J. Kesslera. V roce 1920 byly ve Vítkovicích vyrobeny zvony Filip, Jakub a Martin, které mohly být zakoupeny díky sbírkám mezi věřícími, ale také díky finančním darům Tomáše Bati, majitele panství hraběte Haupta a v Americe žijících krajanů. Na počátku sedmdesátých let byl při renovaci interiéru nahrazen oltářní obraz mozaikou od akademického malíře Františka Peňáze.

12.4.2010 11:04:22 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Časopis 25 - sekce

HUDBA

Helena Vondráčková & Mark Voss: Dlouhá Noc

Přebal alba

Zpěvačka, tanečnice, stepařka a herečka Helena Vondráčková patří několik dekád k absolutní špičce domácí hudeb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel celý článek

další články...