Anežka Milerová

Anezka MilerováNarodila se 27. července 1927, podle matriky prý v 7:27, tedy o divadelních prázdninách, a proto jí kolegové nikdy nepopřáli k narozeninám, což ji mrzí dodneška.

V roce 1941 nebyla přijata na Státní konzervatoř v Brně (obor herectví), vyučila se zámečnicí a poté pracovala ve Wehrmachtfabrik nedaleko Olomouce.

V srpnu 1945, poté co oslavila 18-té narozeniny, utekla k divadlu. Nastoupila jako elévka ve Vesnickém divadle. Tady zažila svou první lásku, bohužel nešťastnou. Naletěla totiž místnímu prvnímu milovníkovi, který jí zapomněl říct, že je ženatý. Románek, ve kterém Anežka přišla o čest, iluze a nakonec i angažmá, trval rok. Následovala angažmá v Olomouci, Pardubicích, Jihlavě, Uherském Hradišti, Gottwaldově,… Za svou hereckou kariéru prošla Anežka většinou divadel v tehdejším Československu. Nejlépe se jí dařilo v rolích naivek, dá se říct, že Anežka je klasický příklad tzv. celoživotní naivky. Platí to i pro její osobní život. Se stejnou neúnavností s jakou měnila angažmá, měnila i své životní partnery.

V roce 1987 se po sedmé rozvedla, odešla do důchodu a nastoupila do vysněného Národního divadla - jako uvaděčka.

V roce 2002 dostala nabídku od České televize uvádět měsíčník o divadle. Jako uvaděčka pořadu Divadlo žije! v působí v ČT dodnes.a